הסכנה הטמונה בבטלה בחופש הגדול

בשנים האחרונות אנחנו עדים לכך שילדינו נהיו טיפוסים יותר ביתיים בהשוואה לילדים בתקופות אחרות. כמות הפיתויים שיש היום לילדינו בתוך ביתנו היא עצומה, והרבה פעמים יעדיפו הילדים לעסוק במשחק מחשב מול הטלוויזיה או לשחק בטאבלט מאשר לעסוק בפעילות גופנית. בחופש הגדול הסכנה לבטלה היא כפולה מכיוון שהילדים צריכים להתמודד פעמים רבות עם הישארות ממושכת בבית כשאנחנו לא נמצאים, וכאשר הם לבד הם מתפתים לעסוק במה שהם הכי אוהבים ודורש הכי פחות מאמץ, פעילות לא אקטיבית בתוך הבית.

תזונה לא נכונה

במהלך החופש הגדול איננו יכולים לעקוב אחר התזונה של ילדינו, והסכנה היא שהילד יתפתה לאכול חטיפים וממתקים במקום אוכל בריא. עלינו לבדוק שהבית נקי מפיתויים, וגם אם ישנם ממתקים בבית עלינו לסכם עם הילד על כמות מסוימת של ממתקים שמותר לו לאכול ביום. עלינו לדאוג להכין לילד ארוחות בריאות, ולהימנע מהכנסת אוכל מעובד לבית. אז נכון, זה דורש מאתנו הרבה יותר מאמץ, אבל כשמדובר בבריאות של הילד זה שווה את ההשקעה. עלינו לזכור שאנחנו צריכים לקבוע לילד מה לאכול ולא ההפך.

מי אשם?

האשמה טמונה בעיקר בנו ופחות בילדים, עלינו להציב לילדינו גבולות ברורים ולעודד אותם לעסוק בפעילות גופנית. רובנו עובדים שעות רבות במהלך השבוע, ואין לנו הרבה זמן לבלות עם ילדינו. עקב סיבה זאת רבים מאתנו מפנקים את הילד וקונים לו מתנות אשר מבצרות אותו בתוך הבית, וכך גורמים לו לאכול אוכל לא בריא. עלינו לזכור שבגילאים המוקדמים של ילדינו אנחנו האחראיים העיקריים לעיצוב ההתנהגות של הילד, ומאתנו הוא סופג מה מקובל ומה לא.

מה ניתן לעשות

כדי שהילד לא יתבטל במהלך החופש הגדול עדיף לנו לרשום אותו במהלך השנה לחוג ספורטיבי מסוים, ולדרוש ממנו להמשיך להשקיע גם במהלך החופש הגדול. הטריק הוא להכניס את הילד לתוך מסגרת אשר מחייבת אותו להתמיד בפעילות גופנית גם כאשר החופש נכנס לתוקף. בנוסף רשמו אותו לקייטנה מכיוון שחשיבותה של הקייטנה הוא גדול יותר בשביל דור הילדים הנוכחי.

עלינו לזכור שכל עוד מדובר בילד בגילאי בית ספר יסודי, יהיה לנו יותר קל להשפיע עליו. ברגע שהילד יתבגר ויגיע לגיל חטיבת הביניים כבר יהיה לנו יותר קשה לשנותו.

קרדיט תמונה: אתר mirror