לקרוא ולדעת – איך לגרום לילדים לאהוב ספרים

אם יש דבר אחד שכולם מסכימים עליו בפה אחד הוא שקריאת ספרים עושה נפלאות למוח הילד: היא מרחיבה אופקים, מעשירה את הדמיון, מפתחת יצירתיות, מלמדת, מחנכת לערכים ואחראית לעוד הרבה דברים חיוביים. עם זאת, הורים רבים מתלוננים שילדיהם אינם קוראים מספיק. גם אתם מודאגים מכך שילדכם לא קורא מספיק ספרים? האהבה והתשוקה לקריאה אינה מגיעה באופן אוטומטי, כל ילד צריך לעבור תהליך כדי להפוך לתולעת ספרים. במאמר זה ניתן לכם טיפים איך לגרום לילדכם לאהוב לקרוא ולהתגאות בזה.

"המתנה העצומה ביותר היא התשוקה לקריאה. היא זולה, היא מנחמת, היא מסיחה, היא מלהיבה, היא מעניקה לך הבנת העולם וחוויה פורצת גבולות. קריאה היא הארה מוסרית", אליזבת הרדוויק

1. נאה דורש נאה מקיים
ילדים הם כמו ספוג, והם לומדים הרבה על העולם דרך ההתנהגות של המבוגרים הקרובים אליהם, וברוב המקרים מדובר בכם, ההורים. רוצים שילדכם יתחיל לקרוא? התחילו גם אתם, שתפו אותו בהתלבטות שלכם לגבי איזה ספר כדאי לכם לקרוא, ספרו לו שאתם נהנים מאוד מהספר שאתם קוראים, ולאט לאט הוא יסתקרן וירצה לבחור לעצמו ספרים לקרוא.

2. אל תפסיקו להקריא סיפורים
הרבה הורים מפסיקים להקריא סיפורים לילד שלהם ברגע שהוא קורא בעצמו. אין זה נכון שהילד חייב לקרוא לעצמו כדי לחזק את יכולת הקריאה שלו, וילדים רואים בפעולת הקריאה זמן איכות עם הוריהם. רוצים בכל זאת לחזק את מיומנות הקריאה של ילדיכם? שבו עמם ותנו להם להקריא לכם בקול או שתקריאו להם סיפורים תוך כדי שהם עוקבים ויכולים לקרוא בעצמם.

3. הכירו להם את הספרייה
ילדים נוטים לאהוב מאוד ספריות, ורוב אזורי הילדים בספריות הם נעימים ומונגשים לילדים. בספרייה, נסו לגבש יחד עם ילדכם את הטעם הספרותי שלהם, הזכירו להם ספרים שהם אהבו במיוחד, כדי לגרום להם לרצות ולהמשיך לקרוא ספרים בסגנון.

אין כמו ביקור בסיפריה עם הילדים

4. דברו על העלילה
אם ילדיכם קוראים ספרי קלאסיקה או ספרים שאתם מכירים את התוכן שלהם, דברו אים על העלילה, שאלו את ילדכם מה הוא היה עושה אילו היה במצב שבו נמצא הגיבור, מה הוא חושב על סוף הספר וכדומה. ציינו בסוף השיחה שכיף לכם לדבר ביחד על נושא של גדולים כמו ספרים, זה יעודד אותו להמשיך לקרוא ולשוחח איתכם בנושא ספרים.

5. הנגישו את הספרים
ילדים, ובייחוד ילדים קטנים, אוהבים דברים שקל להם להגיע אליהם. שימו את הספרים על המדפים העליונים, פזרו כמה ספרים בסלון, ליד הטלוויזיה, ליד המיטה של הילד וכדומה. לא תאמינו כמה פעמים הילד ייגש למקומות אלו וייקח ספרים מיוזמתו אם יוכל להגיע אליהם בקלות.

6. עם הגיל באה האחריות
אם לילדכם יש אחים קטנים, הסבירו לו שחשוב שהם יקראו ספרים כיוון שלספרים יש השפעה חיובית על הדמיון, האינטליגנציה והיצירתיות. העניקו להם את האחריות להקריא לאחיהם הקטנים לפחות ספר אחד ביום. לאט לאט הם יתחילו להסתקרן ולבקש לקרוא ספרים המתאימים לגילם. בנוסף לחינוך לאהבת הספר עבור הילדים הגדולים, אתם מעניקים פעולה דומה לילדים הקטנים, תורמים להעמקת הקשר בין האחים ונותנים תחושת אחראיות שמחזקת את הביטחון והדימוי העצמי של האחים הגדולים. משתלם לא?

7. התאמת הספרים לילדים
ישנם הרבה ספרי ילדים המתאימים את עצמם למצב שבו הם נמצאים כמו ספרים שמדברים על הכנות לקראת כתה א', על התמודדות עם פחדים שונים, עם אח או אחוות חדשים במשפחה, ספרים על מעבר דירה וכדומה. תנו לילדכם את אחד מהספרים האלו במתנה והסבירו לו כשראיתם את הספר חשבתם עליו כיוון שהוא וגיבור הסיפור מתמודדים עם סיטואציה דומה. זה יגרום להם סקרנות להתחיל לקרוא את הספר.

8. פינת קריאה
ארגנו בביתכם פינת קריאה כיפית במיוחד. לשם כך אין צורך להשקיע הרבה ומספיק פוף גדול או כיסא נדנדה ליד מנורה. התחילו לקרוא שם בעצמכם והזמינו את ילדכם לשבת אתכם ולקרוא את הספר שלו.

לקרוא זה כיף

9. לא רק ספרים
יש מבוגרים המייחסים את פעולת הקריאה לסיפורת בלבד, אבל אין זה נכון. אם ילדכם אוהבים לקרוא קומיקס או עיתונים לילדים, עודדו אותם להמשיך ולקרוא אותם. קריאה של קומיקס או מגזין אינה נופלת מקריאת ספר. בנוסף, בקומיקס ובמגזינים פעמים רבות יש אזכורים לספרים, וזה יכול לסקרן את ילדכם להמשיך ולקרוא את הספר. המשיכו לעודד אותם לקרוא אותם, ובמקביל הציעו להם ספרים שקרובים בעלילתם לספרי קומיקס ולמגזינים שקראו.

10. סרטים שמבוססים על ספרים
בערבים משפחתיים בחרו לראות סרטים המבוססים על ספרים. אם אתם רואים שילדכם אהב את הסרט, המליצו לו לקרוא את הספר שעליו ביססו את הסרט. קריאת ספר עם עלילה מוכרת יכולה להיראות משעממת לנו המבוגרים, אבל עבור ילדים, ביטחון והיכרות מוקדמת עם עלילה דווקא מושכת לקרוא ספרים.

11. האינטרנט אינו אויב של הספר
הרבה רואים באינטרנט מה שיהרוג את הספר בבוא הימים, והתפיסה הזו אינה מדויקת. נסו לעודד את ילדכם להשתמש בפורומים ובקבוצות שונות באינטרנט כחוויה משלימה לקריאת הספר. ישנן הרבה קבוצות שמדברות על ספרים, נותנות המלצות על ספרי קריאה ומציעות פאנפיקים למגוון רחב של סיפורים. עודדו את ילדכם להיות חלק מקבוצה כזו. לילדים יש נטייה לאמץ יותר המלצות של ילדים אחרים לגבי קריאת ספרים מאשר של מבוגרים.

12. עשו מהקריאה כיףהוסיפו חוויה מעשירה לקריאה
טיפ זה תקף לילדים קטנים יותר: התארגנו לפני פעולת הקריאה, הביאו לילד שוקו חם, התכרבלו אתו מתחת לשמיכות, חבקו אותו או כל פעולה כיפית עבור הילד (ולא פחות כיפית עבורכם). כשיגדלו הם יקשרו בין הפעולות הכיפיות שקודמות לקריאה ובין הקריאה עצמה וירצו לקרוא מרצונם.

 

קריאה מהנה!