איך הופכים את הלמידה לפסיכומטרי למהנה יותר?

תקופת הלימודים לקראת הבחינת הפסיכומטרי ידועה כמלחיצה במיוחד. הרבה מהלומדים לפסיכומטרי מתלוננים על עומס הלימודים, על ויתור על פנאי וחיי החברה, על קשיי למידה, רמת קושי גבוהה של חומר הלימודים ועוד ועוד…

אכן, הלמידה לקורס הכנה פסיכומטרי מאוד תובענית, ולבחינה עצמה יש השלכות רבות שיכולות להשפיע על בחירת מסלול הלימודים, ולכן גם העבודה ועל העתיד. כדי להנעים לכם את התקופה הזו אספנו לכם כמה טיפים עבור כל שלב בתהליך הלימודים: החל מבחירת קורס הכנה לפסיכומטרי ועד ליום המבחן עצמו. הטיפים יעזרו לכם להפוך את תקופת הלימודים לרגועה יותר ואולי אפילו לקצת מהנה.

 

טיפים לפני שבוחרים קורס הכנה לפסיכומטרי:

1) לוקיישן לוקיישן לוקיישן
נסו לבחור מקום נגיש שתוכלו להגיע אליו בקלות. קחו בחשבון את שעות התחבורה הציבורית או את החנייה באזור, קרבה למסעדות ודוכני מזון שיכולים להנעים את מהלך השיעורים וקרבה אל שירותים בעיר כמו מרכזי קניות, קניונים וכדומה. אם אתם מגיעים למקום כמעט כל יום, כדאי שיהיה בסביבה נוחה ונעימה לכם.

2) למידה בצוותא
אם תלמדו ביחד עם החברים שלכם, תקופת הלמידה תהיה קלה ונעימה יותר. אמנם אופי השיעורים בפסיכומטרי שונה בתכלית מאופי השיעורים בבית ספר, אבל בהחלט כיף יותר שיש לכם עם מי לבלות את ההפסקות ועם מי ללמוד במהלך התקופה הזו.

3) לימודי בוקר או לימודי ערב?
הבחינה הפסיכומטרית מתקיימת בשעות הבוקר, ובנושא הזה אין בחירה, אך קורסי הכנה לפסיכומטרי לרוב מציעים בחירה בין מסלול בוקר או ערב. מה עדיף? הבחירה תלויה בכם ובשעות הריכוז המיטביות שלכם. זכרו שלצד לימודים בכיתה תצטרכו להשקיע וללמוד בבית, כך שגם אם אתם מרוכזים יותר טוב לקראת הערב ובחרתם בקורס ערב, ייתכן שתצטרכו ללמוד בבית בשעות הבוקר.

טיפים לתחילת קורס הפסיכומטרי:

1) מבחנים סופיים
הרבה קורסי הכנה לפסיכומטרי נותנים מבחני פסיכומטרי לדוגמה. אל תתפתו ותפתרו את המבחנים הסופיים בתחילת הקורס, כי הציון שתקבלו עלול להוריד לכם את הביטחון. בנוסף, לקראת סוף הקורס המבחנים כבר לא יהיו רלוונטיים עבורכם.

2) הדרך ל700 רצופת מכשולים
אם אתם מכוונים לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי (700 ומעלה) דעו כי הדרך שלכם תהיה קשה במיוחד. לכן, אל תילחצו מכך שאתם לא מצליחים להגיע לציון גבוה בשלב הראשון של הלימודים, ציון כזה דורש השקעה ואימונים מרובים. מרבית האנשים שקיבלו ציון גבוה מ700 מעידים כי הם לא קיבלו אותו בבחינת הפסיכומטרי הראשונה שניגשו אליה, ובטח שלא כשרק התחילו ללמוד.

3) אנגלית
הבחינה הפסיכומטרית דורשת היכרות עם אלפי מילים באנגלית. אם אנגלית היא לא הצד החזק שלכם, הכינו מבעוד מועד רשימות וכרטיסיות של מילים נפוצות במיוחד באנגלית, מילות קישור וכדומה, הכניסו לשם גם מילים קלות במיוחד שאתם כבר יודעים (למשל and, something וכדומה). כך לימוד של מילים לא מוכרות לצד מילים מוכרות יהיה קל יותר עבורכם. לדוגמה, אלה 100 המילים השכיחות ביותר באנגלית.

Back to School לא בטוח...

טיפים ללימודים במהלך קורס הפסיכומטרי:

1) התחילו להשתמש בסטופר
בבחינה עצמה יש 25 דקות לכל פרק ואי אפשר לחרוג ממגבלת הזמן. לכן, לקראת אמצע הקורס הרגילו את עצמכם לענות על השאלות בקצב של הבחינה עצמה. ככל שתקדימו לאמץ הרגל זה ככה יהיה לכם קל יותר לעמוד במגבלות הזמן של הבחינה הסופית.

2) טובים השניים מן האחד
לקראת אמצע הקורס מומלץ לעשות ללמוד ביחד כדי לחזק את אוצר המילים. הסיבה לכך היא שבעת הלמידה המשותפת נרקמות אסוציאציות למילים, ובנוסף לכך אתם לומדים וזוכרים את המילים גם דרך השמיעה. את שני היתרונות האלו לא תוכלו לקבל מלמידה עצמית.

3) לימוד עצמאי בבית
כאשר אתם לומדים בבית (לבד או עם קבוצה קטנה) אל תלמדו ברצף, ועל כל שעה רצופה שאתם לומדים קחו רבע שעה הפסקה. יחס של 1:4 בין זמן הפסקה לזמן לימוד הוא היחס המושלם ללמידה אפקטיבית.

טיפים לקראת סיום הקורס והבחינה עצמה:

1) אימון בוקר
בשבוע שלפני הבחינה הקפידו לקום בשעה שבה תקומו ביום הבחינה, וגם לעשות סימולציות בחינה בשעה שבה מתקיימת הבחינה. ככה ביום הבחינה הקימה תהיה קלה וטבעית יותר עבורכם, ותהיו מרוכזים יותר בבחינה.
2) סיור מקדים
כמה ימים לפני הבחינה צאו לראות את המקום שבו תיבחנו. תתפלאו לדעת שאוניברסיטאות ומכללות הן גדולות מאוד ומכילות עשרות בניינים ואזורים. חפשו את הכיתה שבה אתם תיבחנו ואת השירותים שבקרבת מקום. עצם הידיעה היכן הכיתה בה תיבחנו ואיפה נמצאים השירותים הקרובים תוריד במקצת את מפלס החרדה ביום הבחינה עצמה.
3) יום לפני הבחינה
את החומר שלא הצלחתם ללמוד חודשים לפני הבחינה לא תצליחו ללמוד יום אחד לפני, לכן ביום שלפני הבחינה סגרו את הספרים וצאו לטייל, רצוי הרחק מהבית מסביבת המגורים כדי שתוכלו באמת להשתחרר ולהירגע., רק אל תשכחו לחזור הבייתה וללכת לישון מוקדם יחסית, כי למחרת יגיע היום הגדול שלכם.

LTT - Learn To Think

טיפים ליום הבחינה הפסיכומטרית:

1) בוקר טוב, היום פסיכומטרי!
הקפידו ללכת לישון מוקדם ככל שניתן יום לפני הבחינה, לכוון שני שעונים מעוררים ולבקש ממישהו שיוודא שהתעוררתם. כמו כן, חשוב לארגן את התיק יום לפני, ולא לשכוח שאכן הכנסתם לתיק חבילת עפרונות, סטופר, תעודת זהות וחטיפים למהלך הבחינה. יום הבחינה הוא יום לחוץ במיוחד, ולכן כדאי לארגן כמה שיותר דברים לפני, רק כדי להוריד אותם מהראש.
2) אנרגיות לא טובות באוויר
לפני בחינת הפסיכומטרי יש נבחנים שמשוחחים ביניהם על הבחינה הקרובה. אם אתם מרגישים שהשיחה מלחיצה אתכם אל תשתתפו בה, במקום זאת דברו עם אדם קרוב על נושאים אחרים, הקשיבו למוזיקה, קראו ספר ועשו הכל כדי להעביר את הזמן בנעימים. התרחקו מנבחנים לחוצים במיוחד כדי שאלו לא ישפיעו עליכם.
3) הפינוק שאחרי
כן, עברתם תקופה לחוצה במיוחד ומגיע לכם להתפנק. אז מה עושים? יוצאים לטיול!
הגיע הזמן לתכנן את הטיול הגדול בארצות רחוקות, חופשה בצימר בא רץ או בכל מקום שיעשה לכם טוב. צאו לטייל, להסתובב, לנשום קצת אוויר ולהתמלא באנרגיות חיוביות.

 

בסופו של דבר, הטיפ הכי חשוב ללימודי פסיכומטרי הוא להאמין בעצמכם ולעשות כל שניתן כדי לחזק את הביטחון ואת תחושת הרוגע. האמינו בעצמכם וחשבו מחשבות חיוביות כי הן בונות מציאות!
שיהיה לכם המון בהצלחה ושתצליחו להגיע אל הציון ששאפתם אליו ואף לעבור אותו.