תלמידי תיכון הנמצאים רגע לפני תחילת מבחני הבגרות שלהם בהחלט נמצאים בתקופה לחוצה ומאתגרת. הכמויות האדירות של חומרי הלימוד במקצועות השונים, הלחץ והציפיות עושים את שלהם.
ציונים טובים בתעודת הבגרות מאפשרים כניסה קלה יחסית ללימודי התואר הראשון (בהמשך גם השני… אם נהיה פולניים). ניתן להכין את עצמכם לבגרויות באופן עצמאי, בעזרת מורה פרטי או דרך מגוון החברות המציעות שירותי הכנה לבגרות.

די קל להבין את המשמעות של בחינת הבגרות רק מעצם שמה. הגעתם לשלב משמעותי וחשוב לקראת החיים הבוגרים שלכם, והמערכת מתייחסת אליכם מעתה כאל אנשים בוגרים שמבינים כמה חשוב להשקיע בשלב מוקדם של החיים – למען העתיד שלכם.
קיימות לא מעט שיטות למידה לקראת הבגרויות שמתאימים לסוגים שונים של אנשים, אך בהחלט ישנם טיפים שכולם יכולים ליישם על עצמם.

שיפור זיכרון לטווח-ארוך

המוח האנושי בנוי כמו ארון עם מדפים ועליהם תיקיות. דמיינו שבתוך התיקיות נמצא כל המידע וכל הזיכרון שלנו, כך שניתן לשלוף אותם בעת הצורך. התיקיות שנמצאות במדף שהכי קל להגיע אליו, מכילות את הזיכרון ארוך-הטווח שלנו. בעצם כל מידע שאנו נזכור לטווח הארוך הוא איכותי יותר משום שנוכל לעשות בו שימוש לאורח זמן ועדיין לשמור אמינותו ומהימנותו. אז מה שעלינו לעשות בזמן הלמידה לבגרויות, זה לאכסן את המידע בתוך התיקיות של הזיכרון ארוך-הטווח.
נכון, אפשר לעשות זאת באמצעות שינון אבל כל הסחת דעת קטנה עלולה להסית את המידע הזה מראשנו.
הפיתרון? להפוך את המידע לדבר בעל משמעות עבורנו, שיהיה בעל ערך, ממש כמו שזוכרים מספר טלפון של בן או בת זוג.

לעשות סדר בראש

אל תיבהלו מכמויות החומר והתייחסו אליהן כאל ערימה של מילים מסובכות. התייחסו למידע הזה כאל סיפור, כאל סיטואציה, כאל אנשים. כמו שכולם יודעים את הסיפור של כיפה אדומה, אך אין שני אנשים שמספרים אותו בדיוק אותו דבר – אלא רק מעבירים את הרעיון הכללי, כך גם אתם תוכלו לספר את סיפורה של אנטיגונה או של דוד וגוליית בבגרות בתנ"ך.
דבר שיכול לעזור לכם הוא בניית תוכן עניינים של החומר הנלמד. חלקו נושאים על פי קטגוריות וציינו נקודות קצרות וחשובות שיעזרו לכם לזכור אותם.
טיפ: יום לפני בחינה, מומלץ שלא ללמוד עד השעות הקטנות של הלילה (בהנחה שהקדשתם מספר ימים ללימוד) וכדאי לישון היטב. בצורה כזו החומר ישקע ויישב טוב יותר בראש, וכך תוכלו לשלוף אותו במהירות בזמן המבחן.

בסופו של דבר, אתם מכירים הכי טוב את עצמכם ויודעים כבר מהי הדרך הכי טובה עבורכם ללמוד: בחדר סגור עם מוזיקה, עם קבוצת לימוד בספרייה, בעזרת המחשב וכו'. לכן תסמכו על עצמכם וגלו אחריות אישית, ובהצלחה!